Sedef Belirtileri - Sedef Tedavisi - Medical Park

Sedef Belirtileri

sedef hastalığı belirtileri
Sedef hastalığı hayati tehlike arz eden bir hastalık değildir. Kişiyi görüntü açısından sıkıntıya sokmaktadır. Yaşam kalitesini etkilemekte, sosyal yaşantıyı bozmaktadır. Özellikle çocuk hastalarda sedef hastalığı daha yıpratıcı olmaktadır. Depresyon, anksiyete ve alkol bağımlılığı gibi durumlar sedef hastalarında daha sık görülmektedir. Sedef hastalarında uyku problemleri, özgüven kaybı, cinsel sorunlar ve işgücü kayıplarına sık rastlanmaktadır. Sedef hastalığının; miyokard enfarktüsü, hipertansiyon, diyabet ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar kadar kişinin yaşam kalitesi üzerinde de önemli etkiye neden olduğu gösterilmiştir. Kısacası hastalık hayat kalitesine ciddi darbe vurmaktadır.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Sedef hastalığı vücudun her bölgesinde görülebilir. Bazı kişilerde sadece tek bir sedef lezyonu bulunabileceği gibi bazı kişilerde tüm vücut sedef ile kaplanabilir. Kızarık, keskin sınırlı, üzeri sedefi beyaz renkli kabuklarla kaplı plaklarla kendini gösterir. Kabuklar sivri dişli bir cisimle kazınırsa pul pul dökülür. Kabuklar soyulmaya devam ettirildiğinde kanama görülür. Bu lezyonlar normal deriden keskin sınırla ayrılır. Hastalığın en sık yerleştiği bölgeler saçlı deri, diz, dirsek, ayak tabanı ve kuyruk sokumu bölgesi sayılabilir. Genelde simetrik yerleşir. Farklı klinik formlarda kendini gösterir. En sık karşılaşılan formda özellikle diz, dirsekler ve kalçada görülen kırmızı zeminde sedef rengi kabuklarla karakterize plak formudur.

Sedef hastalığı bazen sadece tırnaklara yerleşebilir. El ve ayak tırnaklarında sedef lezyonlarına rastlanılabilir. Tırnaklarda çukurcuklar, kalınlaşma, boşalma ve sarı lekeler görülebilir. Sadece tırnak tutulumu ile kendini belli eden sedef olabileceği gibi, vücudun diğer bölgelerinde sedef lezyonu bulunan hastaların tırnaklarda da sedef tutulumu bulunabilir. Tırnaklarda bozukluğu bulunan hastalarda vücudun diğer bölgelerinde sedef olup olmadığı araştırılmalıdır. Bazen tırnak tutulumu sedef romatizmasının başlangıcı olabilir. Bu açıdan dikkatli olmak gerekir.

Sedef hastalığı bazen sadece saçlı deriye yerleşebilir. Kızarık deride kaşıntılı kabuklanmalarla kendini belli eder. Egzama ile karıştırılabilir. Kepekler kişinin kıyafetlerine dökülür, kişiyi zor duruma sokar. Tedavisi zordur. Vücudun diğer bölgelerinin sedef lezyonu açısından araştırılması gerekir.

Sedef hastalığı bazı durumlarda eklemleri tutabilir. Sedef romatizması diye isimlendirilen bu şekil ağır seyretmektedir. Sedef hastalarının yüzde 5-8 oranında sedef romatizması geliştiği kabul edilmektedir. Her yaşta ortaya çıkabilir. Kadınlarda biraz daha sıktır. Sedef romatizması olan kişilerde deri sedefi bulunabileceği bazen vücudun diğer yerlerinde sedef lezyonuna rastlanmayabilir. Eklemlerde ağrı, hareket kısıtlılığı, şişlik görülür. Sedef romatizması olan kişilerin yüzde 80’inde tırnak tutulumuna rastlanılır. Bu sebeple sedef romatizmasından şüphelenilen hastalarda hiçbir bölge atlanmamalıdır.