Sedeften Korunma - Sedef Tedavisi - Medical Park

Sedeften Korunma

sedef hastalığından korunma
Hastalara öncelikle hastalıkları hakkında bilgi verilmelidir. Hastalığın tedavi edilebileceği fakat tekrarlayabileceği bilgisi verilmelidir. Tetikleyici nedenler hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir. Travmalardan uzak durması gerektiği belirtilmelidir. Yanık, kesik, sıyrık ve sürtünme gibi travmalar, sedefi tetikleyici bir diğer nedendir. Travma, deri altında bulunan sedef lezyonunun ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Travma bölgelerinde yeni sedef lezyonları gelişebilir. Bu tür travmalar, sedef lezyonlarının ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Ciddi çizik ve ciddi güneş yanığı da sedefi tetikleyebilir. Genellikle travmadan 10-14 gün sonra sedef lezyonları belirmeye başlar. Bu sebepten kişiler ciltlerini tahriş etmemeye, kabukları koparmamaya özen göstermelidirler. Bulaşıcı olmadığı bilgisi hastalar tarafından bilinmelidir. Hastalar bulaşıcı olacağı endişesiyle çevreye dokunmaktan kaçınmaktadır. Bunun gerçekçi olmadığını hastalar bilmelidir.

Psikiyatrik destek bu hastalara yararlıdır. Stres sedefin artmasına neden olan bir diğer nedendir. Sedef hastalığı psikosomatik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Genelde sedef hastaları içine kapanık, duygularını dışa vurmayan kişilerdir. Kaygıları yüksek kişiliğe sahiptirler. Stres faktörünün yoğun olmasına gerek yoktur, hafif stresler bile sedefin artmasına neden olabilir. Sedef hastalarında psikiyatrik destek bu açıdan faydalıdır.

Sedefte İlaç Kullanımı

Kullanılan ilaçlar sedef lezyonlarını azdırabilir. Özellikle manik hastalarda tedavi amaçlı kullanılan lityum, tansiyon ilaçları, kolesterol düşürücüler ve ağrı kesiciler bunlar içinde en önemlileridir. Sedef hastalarında tedavi amaçlı yeni ilaç başlanacaksa hastayı takip eden hekimle dermatoloji uzmanları ilaç seçiminde beraber karar vermelidir. Hastaya kullanacağı ilacın sedefini arttırma riski olacağı bilgisi verilmelidir. Şüpheli ilacın kesilmesi sedef lezyonlarının ilerlemesini durduracaktır.

Alkol ve sigara sedef hastalığı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Sedefin artmasına neden olurlar. Alkol ayrıca şiddetli sedef vakalarında ağızdan ilaç kullanımında tedaviyi zorlaştırır. Alkolün karaciğer üzerine toksik etkisinin yanında yaygın sedef vakalarında ağızdan alınan ilaçlar etkileşime girer ve kişide olumsuz etkiye neden olur. Bu sebepten sedef hastalarının alkol tüketmemeleri, sedeflerinin ilerlemesini durdurmanın yanında tedavilerinde kolaylık sağlamaktadır.

Sedef hastalığı belirli bir gıda nedeniyle oluşmaz. Fakat sedef hastalığında kırmızı et ve yağlı gıdaların fazla tüketiminin hastalık üzerine olumsuz etkisi vardır. Beyaz et tüketimi, sebze meyve tüketiminin artması sedef hastalığı üzerine olumlu etkiye neden olur.

Cilt kuruluğu hastalığı azdırıcıdır. Kişiler banyoları çok kaynar sularla yapmaktan kaçınmalıdırlar. Cildi kurutmayan sabunları tercih etmelidirler. Nemlendiriciler düzenli kullanılmalıdır.

Özellikle 40 yaş üzeri şişman sedef hastalarında tansiyon yüksekliği, trigliserid yükselmeleri, hipertansiyona sık rastlanılır. Şişman kişilerin kilo vermeleri sedef lezyonlarında iyileşmeye neden olmanın yanında diğer metabolik olaylarda da iyileştirici etkiye sahiptir.

Sedef hastalığı olan kişilerin ciltlerinde bulunan bakteriyel flora sedef hastalığı olmayan kişilerle aynı özelliktedir. Bu sebepten sedefli kişilerin enfeksiyona yakalanma riskleri sedef olmayanlardan fazla değildir. Ancak sedefli kişilerin kabukları koparmaları ya da kaşımaları deriyi açık hale getirmekte ve bu şekilde çevrede bulunan mikroplar kolayca deriye geçebilmektedir. Bu sebepten sedefli hastalar dikkatli olmalıdır.